Jak chronić dziecko przed smogiem?

Smog najbardziej szkodzi najmłodszym. Dlaczego? Dziecięcy układ odpornościowy – szczególnie u dzieci najmniejszych – jest często niedojrzały. Dziecięce oddechy są dużo częstsze z powodu mniejszej powierzchni oddechowej płuc. Poza tym dzieci często oddychają ustami, a nie przez nos, który jest naszym naturalnym filtrem. Są też bardziej ruchliwe, aktywne fizycznie i spędzają dużo czasu na zewnątrz.

Co robić, by chronić dziecko przed zanieczyszczeniami powietrza?

Monitoruj stan powietrza. To proste – informacje o jego jakości możesz sprawdzić np. na smartfonie. Wystarczy, że zainstalujesz jedną z bezpłatnych aplikacji: Airly, Smok Smog, Jakość powietrza w Polsce itp. Informacje o zanieczyszczeniu powietrza są też dostępne na stronach internetowych miast i lokalnych portalach.

Śledź nie tylko bieżące informacje o zanieczyszczeniach, ale i prognozy. Każdego dnia około godziny 11:00 aktualizowana jest krótkoterminowa prognoza jakości powietrza dla województwa śląskiego, która dostępna jest na stronie: spjp.katowice.wios.gov.pl.

Dopilnuj, żeby Twoje dziecko nie wychodziło z domu, gdy poziom zanieczyszczeń powietrza jest wysoki.

• Jeśli musicie wyjść na zewnątrz – przypominaj dziecku, aby oddychało nosem. Po powrocie do domu oczyść dziecku nos wodą morską/solą fizjologiczną. Zadbaj, aby przepłukało gardło, umyło twarz i ręce.

• W sezonie jesienno-zimowym ogranicz dziecku aktywność fizyczną na zewnątrz. Ruch to zdrowie, ale ruch na świeżym powietrzu, a nie w mieszaninie wielu rakotwórczych substancji.

Kup dziecku dobrej jakości maseczkę antysmogową, aby w drodze do przedszkola czy szkoły miało ją pod ręką. Ważne! W przypadku małych dzieci – stosowanie maski antysmogowej skonsultuj z lekarzem, który przekaże Ci odpowiednie zalecenia co do zasad i czasu jej używania.

Nie wietrz mieszkania podczas smogu. Nawet w trakcie przedłużających się epizodów smogowych zdarzają się okresy, gdy smog słabnie, np. po deszczu lub przy silnym wietrze. Wykorzystaj ten czas, by intensywnie przewietrzyć całe mieszkanie lub dom.

Kup oczyszczacz powietrza, czyli urządzenie filtrujące powietrze wewnątrz pomieszczeń. Atestowane oczyszczacze - wyposażone w odpowiednie filtry – mają udowodnione działanie. Oczyszczacz powinien być dobrany do wielkości pomieszczenia. Gdy za oknem panuje smog, urządzenia te muszą pracować w trybie ciągłym.

Wyjeżdżaj za miasto, w miejsca o najmniejszym zanieczyszczeniu – nawet krótka przerwa od wdychania zanieczyszczeń ma pozytywny wpływ na zdrowie dziecka.

• Smog może nasilić objawy chorób (napady astmy, zaostrzenie zapalenia oskrzeli itp.). Jeśli Twoje dziecko choruje, stosuj się do zaleceń lekarzy i zaopatrz się w niezbędne leki.

• Nigdy nie spalaj odpadów. Jeśli ogrzewasz dom węglem – w trosce o zdrowie dzieci – zmień paliwo na bardziej ekologiczne.

Dziel się wiedzą o smogu i zagrożeniach, które niesie z najbliższymi i znajomymi.


Projekt jest współfinansowany ze środków otrzymanych od Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich.

Podziel się z innymi


Zostaw swój komentarz

stopka