Szansa na to, że jesień i zbliżająca się zima będą wolne od niskiej emisji jest niewielka. Ludzie nie przestaną ogrzewać swoich domów i nie wymienią nagle żródeł ogrzewania na bardziej ekologiczne. To nie znaczy, że jesteśmy bezradni. Przede wszystkim możemy zmienić swoje zachowania. Możemy też monitorować stan powietrza, unikać niektórych aktywności podczas wysokich stężeń lub interweniować, gdy ktoś pali śmieci (co jest wykroczeniem). To są rozwiązania doraźne i oczywiście nie przyniosą realnej zmiany, ale to możemy zrobić teraz.

Węgiel to śląskie czarne złoto i cenne źródło energii. Korzystanie z węgla musi odbywać się jednak w sposób cywilizowany, minimalnie uciążliwy dla środowiska i bezpieczny dla zdrowia.

Aby spełnić te warunki:

- zrezygnuj z węgla niskiej jakości oraz odpadów węglowych, takich jak flot czy muł. Odpad jest tani, ale oszczędność jest pozorna, bo daje mało energii.
- zainwestuj w nowoczesny kocioł węglowy, który spala węgiel bardziej efektywnie - w konsekwencji zużywa go mniej i emituje mniejszą ilość szkodliwych substancji.
- zadbaj o odpowiednie ocieplenie domu oraz instalację nowych okien i drzwi. Dzięki takim zabiegom zużycie węgla można obniżyć nawet o połowę.

emisja

Nie czekaj! Wymień piec! Urząd Miasta Rybnika proponuje dofinansowanie każdemu, kto zdecyduje się na zmianę ogrzewa - nia z węglowego na elektryczne, gazowe, olejowe, bazujące na odnawialnych źródłach energii (kolektory lub pompy ciepła) lub ogrzewanie z sieci ciepłowniczej (PEC lub EC). Można otrzymać zwrot nawet do 50% poniesionych kosztów inwestycji.

Chcesz wiedzieć, jak uzyskać dopłatę do wymiany starego pieca na ekologiczne źródło energii?
dzwoń: 32 43 92 013
pisz: ekologia@um.rybnik.pl
przyjdź i zapytaj: Wydział Ekologii (Urząd Miasta Rybnika, ul. Chrobrego 2, pokój 13)

Chcesz wiedzieć więcej o smogu w Rybniku i działaniach Urzędu Miasta?
dzwoń: 32 43 92 187
pisz: niskaemisja@um.rybnik.pl
przyjdź i zapytaj: Jacek Chołuj, główny specjalista ds. niskiej emisji i zarządzania energią (Urząd Miasta Rybnika, ul. Zamkowa 5, pokój 24)

Przestrzegaj kilku prostych zasad. Oto one:
- unikaj długotrwałego przebywania na zewnątrz, nie wychodź na spacer;
- nie bierz dziecka na spacer i zadbaj o to, żeby nie wychodziło na zewnątrz podczas zajęć przedszkolnych;
- ogranicz aktywność fizyczną i nie uprawiaj sportu na zewnątrz;
- unikaj palenia papierosów, wystrzegaj się dymu tytoniowego;
- jeśli przebywasz na zewnątrz załóż maskę przeciwpyłową;
- jeśli cierpisz na choroby układu krążenia lub oddechowego nie wychodź na zewnątrz a w razie potrzeby skontaktuj się z lekarzem;
- nie wietrz mieszkania i włącz odpylacz powietrza.

Palenie śmieci jest źródłem wielu toksycznych związków powodujących poważne konsekwencje zdrowotne (raka, zawały serca itd.). Gdy Twój sąsiad spala odpady łamie prawo i normy społeczne. Sprawia także, że oddychasz bardziej zanieczyszczonym powietrzem niż inni rybniczanie, stężenia niebezpiecznych substancji są bowiem najwyższe w pobliżu dymiących kominów.

Palenie śmieci (plastikowych opakowań, pampersów, mebli itd.) to wykroczenie, które może skutkować dotkliwymi sankcjami. Podejrzewasz, że na sąsiedniej posesji spalane są odpady? W trosce o zdrowie swoje i swojej rodziny możesz - a nawet powinieneś - zaalarmować odpowiednie służby. W Rybniku jest to Straż Miejska.

1.Telefonicznie:
>> dyżurny: nr bezpłatny 986 lub 32 4227254
>> dzielnicowi:
- Chwałowice, Niedobczyce, Radziejów, Popielów: 535 970 974
- Boguszowice Osiedle, Boguszowice Stare, Kłokocin, Gotartowice: 534 806 600
- Śródmieście, Meksyk, Smolna: 781 986 999
- Maroko Nowiny, Zamysłów, Niewiadom: 781 986 001
- Wielopole, Golejów, Rybnicka Kuźnia, Grabownia, Ochojec: 781 986 333
- Orzepowice, Zebrzydowice, Chwałęcice, Stodoły: 781 986 444
- Ligota- Ligocka Kuźnia, Paruszowiec – Piaski, Rybnik Północ, Kamień: 535 970 973

2. Na adres e-mail: interwencja@sm.rybnik.pl

3. Osobiście w siedzibie Straży Miejskiej w Rybniku (ul. Reymonta 54)

Uwaga! Zgłoszenie może być dokonane anonimowo!

***
Spalanie odpadów a prawo

Spalanie śmieci jest karalne! (Art. 191 ustawy o odpadach). W piecach i kotłach można spalać tylko to, co jest przewidziane jako ich paliwo, tj. węgiel, drewno, pellet. Żaden odpad z gospodarstwa nie jest przewidziany jako opał.

Strażnik miejski w Rybniku ma prawo wejść na teren prywatnej posesji i skontrolować, czy dochodzi do spalania odpadów (art. 379 ustawy Prawo ochrony  środowiska). W przypadku stwierdzenia tego procederu mandat wynosi do 500 zł.

Jeśli właściciel nieruchomości nie przyznaje się do palenia odpadów strażnik może pobrać próbki z kotła – w razie potwierdzenia właściciel, oprócz mandatu, ponosi także koszt badań laboratoryjnych (1 tys. do 1,6 tys. zł).

W razie odmowy przyjęcia mandatu sprawa jest kierowana do sądu. To może zakończyć się mandatem w wysokości do 5 tys. zł, a nawet karą pozbawienia wolności (art. 183 Kodeksu karnego)!

Uwaga! Utrudnianie lub uniemożliwienie wykonania strażnikowi kontroli posesji jest przestępstwem i podlega karze pozbawienia wolności do 3 lat! (art. 225. § 1. Kodeksu karnego).

W okresie grzewczym (od października do marca) sprawdzaj stężenia pyłów w powietrzu. Wojewódzkie Inspektoraty Ochrony Środowiska dokonują bieżących pomiarów jakości powietrza. Rybnicka stacja ulokowana jest na ul. Borki 37a. Aktualne informacje o jej pomiarach można pobierać za pośrednictwem stron internetowych oraz aplikacji na smartfony.

Oto niektóre źródła:

WyjscieSmoga.pl
Najświeższe informacje dotyczące stężeń pyłu zawieszonego PM10 w Rybniku (na stronie głównej) oraz baza wiedzy nt. rybnickich zanieczyszczeń.

monitoring.katowice.wios.gov.pl | powietrze.katowice.wios.gov.pl
Aktualne i historyczne informacje dotyczące zanieczyszczenia powietrza w województwie śląskim zebrane przez Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska.

Prognoza wskaźnika jakości powietrza
24-godzinna prognoza jakości powietrza dla województwa śląskiego z podziałem na strefy i aglomeracje.

Smok-Smog
Aplikacja umożliwiająca stałe monitorowanie jakości powierza użytkownikom smartfonów (Android i Apple iOS).